ДЕСЯТОК МІЖНАРОДНИХ СОРТІВ ВИНОГРАДУ

Международные сорта винограда
Закарпатський виноград
Якщо відтінки властивого смаку вина визначаються географією, вихідним матеріалом для нього служать все ж сорти або сорт винограду, який, починаючи з середини XX ст., відіграє в мові вин все більш важливу роль.

Сьогодні серед любителів Chablis дуже мало кому відомо назву винограду, з якого робляться вина цього північно-французького апелласьона: Chardonnay.
Хоча б поверхневе знайомство з дев'ятьма міжнародними сортами винограду - це гарний початок для будь-якого, хто хоче стати освіченою за частиною вин  людиною. 
Однак для того, щоб почати ґрунтовно розбиратися і в хороших, і в чудових винах Європи, а також в тонкощах вин інших регіонів, необхідно задовольнити свого роду географічну цікавість.
Матеріал, подібний на цьому сайті, допоможе розібратися, чому Hermitage, зроблений з того ж самого сорту Syrah, але виріс на 48 км вище по річці, на схилах Cote Rotie, володіє іншим смаком.
Споживачі вина так раділи (що й зрозуміло) простоті мови виноградних сортів, що останнє десятиліття XX сторіччя. стало свідком гарячкового розведення найбільш відомих різновидів винограду у всіх куточках світу, де вони тільки здатні рости. Виноградарів охопила лихоманка, пов'язана із захопленням сортом Chardonnay, а споживачі норовливо переключилися з білих вин на червоні. В результаті з'явилися десятки тисяч гектарів з молодими лозами Chardonnay, Merlot, Cabernet Sauvignon і Syrah / Shiraz
Місцеві сорти винограду, які довели за багато років, що вони краще за інших пристосовані до Закарпаття своїми кліматичними особливостями, були оцінені заново.Далі більш розлогіше про найпоширеніший у Закарпатті виноград.

1.  Cabernet Sauvignon (Каберне Совіньон)   2.  Chardonnay (Шардоне)   3. Merlot (Мерло)   4. Pinot Noir (Пінo Hyap)   5.  Riesling (Рислінг)   6. Syrah / Shiraz (Сіра / Шираз)   7. Sauvignon Blanc (Совіньон Блан)   8. Gewurztraminer (Гевюрцтраминер)   9.  Semillon (Семильон)    10. Muscat  (Мускат)

1.  Cabernet Sauvignon (Каберне Совіньон)

               ВИНО:  З ароматами чорної смородини, ялівцю, з високим вмістом танінів
Виноград Медока. Найлегше розпізнається і самий різноманітний з червоних сортів винограду, здатний давати першокласні вина на будь-якому теплому грунті, практично в кожному виноробному регіоні світу. Маленькі, темні ягоди, які досить пізно дозрівають створюючи у вині інтенсивний колір, сильний смородиновий і трав'яний аромат і містять багато таніну, який максимально уповільнює дозрівання вина. Вино з нього вимагає визрівання в дубових бочках і пляшках і найкраще змішується  з Merlot і Cabernet Franc, що робиться, наприклад, в Бордо.
Синонім серйозного червоного вина, здатного, старіючи, знаходити тонкість і благородство. Найпоширеніший у світі сорт винограду, з-за пізнього визрівання життєздатний тільки в теплому кліматі. Йому не завжди вдається досягти повного дозрівання навіть на батьківщині - в Медок / Граве. Колір, аромат і таніни, що містяться в товстій шкірці його маленьких темно-синіх ягід, не мають рівних. Ретельна винофікація і витримка в дубових бочках дозволяють отримувати одні з найбільш довговічних і інтригуючих червоних вин. За межами Бордо чисте сортове Каберне все ще залишається дуже поширеним. Хоча цей виноград, вирощений в таких теплих місцях, як Чилі чи північна Каліфорнія, його друга батьківщина, здатний і без купажу давати чарівно смачні вина.

2.  Chardonnay (Шардоне)

ВИНО:  Повне, неагресивне, якщо не перетримувати в дубових бочках
Білий бургундський виноград, більш багатоликий, ніж Pinot Noir. Chardonnay, що дає вино більш повне і потужне, ніж рислінг, менш ароматичне в юному віці, дозріває до багатого і округлого, часом маслянистого, що володіє димчастим або мускусним запахом і смаком. Його унікальна різнобічність проявляється в шампанському стилю Blanc de blancs, в мінеральному ароматі Шаблі, в горіхових відтінках вин Мерсі, в зрілому фруктовому ароматі вин долини Сонома. Чудово приживається в Австралії, Орегоні, Нової Зеландії і Північної Італії.
Білий бургундський виноград,  залюбки зростає і визріває майже всюди, за винятком крайніх країв ареалу вина (рання зав'язь піддає його ризику весняних заморозків). Chardonnay став найпопулярнішим в світі винним виноградом, можливо, і тому (на відміну, наприклад, від Riesling), що не володіє власним, особливо сильним букетом. Однак він слухняний волі винороба, в рівній мірі легко перетворюється в шампанське і солодкі вина; переносить холодне бродіння і зберігання плодів, що дозволяє створювати щось на зразок Chablis; і молочно-яблучну ферментацію, перемішування осаду і витримку в бочках (що може призвести до деякого вирівнювання якості).

3. Merlot (Мерло)

ВИНО:  Округле і соковите
Традиційний партнер Cabernet Sauvignon з м'ясистими ягодами менш насиченого кольору. У Бордо Merlot вирощувати простіше, ніж будь-який інший сорт, через властивість раннього дозрівання. У прохолодні роки він визріває краще Cabernet Sauvignon, а в теплі набирає більше цукру. Його великі і тонкошкірі ягоди дають, як правило, вина з меншим вмістом танінів і багатші, до того ж вони дозрівають раніше за інших. З Merlot роблять і сортове вино, зокрема в США, де воно вважається напоєм більш легким, ніж Cabernet, і в північно-східній Італії, де цей виноград теж добре визріває. Свого апогею цей сорт досягає в Померли, знаходячи розкішну бархатистість. Він дуже поширений в Чилі, де його плутають зі старим бордоською сортом Carmenere.

4. Pinot Noir (Пінo Hyap)

ВИНО:  вишневе, малинове, фіалкове, з ароматом дичини, середньо рубінове
Це виноград червоного бургундського і Шампані. До сих пір його ледве вдається пристосувати до закордонних виноградниках, де з трудом досягається чисто бургундський баланс. Він солодший, містить менше танінів і володіє більш багатою текстурою, ніж Каберне, тому вино з Піно Нуар приємне вже в молодому віці. З іншими сортами його змішують рідко, і виняток становить тільки Шампань.
Цей сорт винограду дозріває рано і надзвичайно чутливий до terroir Посаджений в жаркій місцевості, він буде дозрівати занадто швидко, не встигаючи розвинути букет. Найкраще для нього місце - Кот-д'Ор в Бургундії, де при правильному виборі клонів, умов зростання лози і способів виноробства він здатний передавати тонкі нюанси terroir. Чарівність кращих червоних бургундських вин настільки велике, що винороби намагаються імітувати їх по всьому світу, проте до цих пір щастило лише Нової Зеландії, Орегон і прохолодним куточках Каліфорнії. Його рідко змішують з іншими сортами для отримання тихих вин, але разом з Chardonnay і своїм «кузеном» Pinot Meunier він входить до складу рецепта шампанського та інших ігристих вин вищої якості.

5.  Riesling (Рислінг)

Йоханнесбурзький рислінг, Рейнський рислінг, Білий рислінг
                                                                                ВИНО:  Ароматне, тонке, живе, виразне.
Класичний виноград Німеччини, який сперечається з Шардоне за титул кращого білого винограду світу. Дає вина, що володіють свіжої фруктової кислинкою і прозорою ясністю смаку. Навіть його аромат відгукується свіжістю. У Німеччині він варіюється від блідо-зеленого, крихкого і різкого на Мозелі до золотистих, екзотично ароматних вин - особливо в Рейнському Пфальце. У теплому кліматі він проявляє чудове різноманітність, будучи найбільш типовим в Ельзасі та Австрії і отримуючи ще більшу повноту при вирощуванні в Каліфорнії та Австралії, де вироблене з нього вино дозріває швидше, набуваючи зрілий букет з ароматами цитрусових, помітними нафтовими відтінками.
Для білих вин Riesling це те ж, що Cabernet Sauvignon для червоних: в різних місцях він здатний давати різні вина, які до того ж чудово витримуються. У другій половині XX в. його називали «Reessling» і плутали з іншими, менш значними сортами винограду, наприклад Welschriesling і Laski Rizling. Провину з Riesling притаманний сильний аромат з тонами мінеральних речовин, квітів, вапняку і меду в залежності від його походження і солодощі (в рідній Німеччині роблять чудові вина з ботритізованого винограду). Riesling все ще залишається най благороднішим виноградом Німеччини і Ельзасу, отримує все більше визнання в Австралії, незважаючи на те, що рислінг містить низький відсоток спирту і позбавлений присмаку дуба.

6. Syrah / Shiraz (Сіра / Шираз)

ВИНО:  чорний перець, темний шоколад, примітний колір і високий вміст танінів
Широко поширений чудовий виноград долини Рони. Дає танін, темне, чудово дозріваюче вино з перцевим відтінком в смаку. Одержав під назвою Shiraz велике значення в Австралії. Вирощується все в більшій мірі на півдні Франції для виготовлення вин як класу AОC, так і vins de pays, а також в Південній Африці і Каліфорнії.
Цей виноград переживає пору повернення до життя, оскільки з ним починають експериментувати виноградарі вузьких кліматичних поясів. На батьківщині - півночі долини Рони з нього виробляють такі прославлені темні вина, придатні до зберігання, як Hermitage і Cote Rotie, традиційно додаючи для аромату трохи Viognier. Зараз Syrah зростає по всій південній Франції, де його повсюдно використовують для купажу. В Австралії його називають Shiraz - він має інший смак і, будучи найпоширенішим чорним виноградом країни, дає в таких теплих місцях, як Баросса, щільні, сильні вина, хоча і на більш прохолодних просторах штату Вікторія зберігає натяк на аромат чорного перцю.

7. Sauvignon Blanc (Совіньон Блан)

ВИНО:  запах трави, зелених фруктів; дуже сухе, з високою кислотністю, рідко витримується в дубових бочках
Назва походить від слова sauvage - дикий, що добре описує його трав'янистий, аґрусовий букет. Широко поширений в Бордо, де його змішують з Семільона для отримання солодких і сухих вин, однак найбільш характерний для Сансера. Успішно вирощується, зокрема, в Новому Світі, Нової Зеландії та Південній Африці: він може давати вина легкі і ароматичні або більш потужні, як Шардоне.
Дає вино з яскравим ароматом, надзвичайно свіже, має найкращу якість в молодому віці. Батьківщина - Луара, зокрема Сансер і Пуйї-Фюме і їх околиці. У жаркому кліматі може втрачати характерний аромат і кислотність, тому в більшості районів Каліфорнії і Австралії вино занадто важке. Цей сорт дуже добре показав себе в Новій Зеландії, особливо в Марлборо, так само як і в прохолодних районах Південної Африки, де його іноді змішують з Chardonnay. У Бордо його традиційно змішують з Semillon для отримання як сухих (часто витримують в дубових бочках в стилі, відомому в Новому Світі як «фюме-блан»), так і солодких вин.

8. Gewurztraminer (Гевюрцтраминер)
Китайський лічі, троянда; 

ВИНО:  п'янке, з високим вмістом спирту, насиченим кольором.
Цей сорт часто називають виноградом для початківців виноробів, що обумовлено його прямолінійним пряним ароматом і смаком. Виростає колись майже виключно в Ельзасі, , Нової Зеландії .
Назва цього сорту вимовляється з трудом, але знайомство із ним доставляє блаженство. Його аромат настільки сильний, що цей виноград отримав німецьку приставку «gewurtz» - «пряне, ароматичне». Легко може прискучити через високий вміст залишкового цукру, але кращі зразки Gewurztraminer, виростає колись майже виключно в Ельзасі, де його високо цінують, за обертони  міцності і напруженності, так само як і пряної завершенності. Кілька гідних зразків надходять зараз також в Італії, Австрії, Німеччині, а також у Нової Зеландії, прохолодних районах Австралії, Чилі, Британської Колумбії і Орегона та Північній АмериціЦей сорт Musque - мутація Trarniner з червоною шкіркою, - вперше виявлений 1000 років тому в Альто-Адідже поблизу Трам-на, і, ймовірно, то ж, що і Savagnin з області Юра.

9.  Semillon (Семильон)
Інжир, цитрусові; 

ВИНО:  повне, багате
Semillon включений сюди через виняткової якості солодкого вина, виготовленого з нього, зокрема, в Сотерні і Барсак, де його змішують в пропорції 4: 1 з Sauvignon Blanc, додаючи трохи Muscadelle. Тонка шкірка Semillon робить його вразливим для ураження благородної гниллю, здатної при правильних умовах приводити до чудотворної концентрації в винограді необхідних речовин. Цей білий виноград найбільш поширений в Бордо, де він - особливо в Граве - дає тонкі сухі вина з присмаком дуба. У долині Хантер в Австралії можна виробляти з рано зібраного винограду довго зберігаються, складні вина з тонами мінералів. Він також добре показав себе в штаті Вашингтон і широко поширений в Південній Америці і Південній Африці.

10 Muscat (Мускат)

ВИНО:  Muscat Blanc a Petits Grains, Moscato Canelli
Найвитонченіший із усього древнього племені мускатів - «маленький білий», який використовується для отримання натуральних солодких вин (vins doux naturel) на півдні Франції, а також для виробництва ігристих вин Asti. Велика частина сухих мускатів Ельзасу зобов'язана своїм походженням стабільно плодоносному різновиди Muscat d'Ottonel.

Немає коментарів:

Дописати коментар