ЛІКУВАЛЬНІ НАСТОЙКИ

Правильно приготовані настоянки мають аромат і смак лікарської сировини, прозорі на вигляд, але надзвичайно міцні. У чистому вигляді настоянки застосовують рідше і переважно зовнішньо. Для внутрішнього вживання 15-20 крапель настоянки розбавляють в декількох столових ложках холодної, а радше кип'яченої води.

Сила лікарських рослин вивчена людством в достатній мірі. У лікувальних і профілактичних цілях ми використовуємо вершки і корінці найрізноманітнішої рослинності. Коріння і трави, стебла і плоди, суцвіття і сік. Подрібнюємо та сушимо. Особливий інтерес становлять спиртові лікувальні настоянки трав і плодів.

Лікарські засоби дуже часто випускаються у вигляді спиртових настоянок. Їх можна використовувати зовнішньо і вживати внутрішньо. Це концентрат сили рослинних трав, який легко не тільки купити в аптеці, але і приготувати самому. У чому полягає користь лікарських настоянок?  Як правильно їх застосовувати?

Для їх приготування використовується спирт різної міцності і безпосередньо рослинна сировина.

Спирт, будучи відмінним розчинником, вилучає з лікарської сировини всю його користь. Залежно від міцності спирту настоянки можуть зберігатися більше або менше. Ні на що інше міцність настоянки не впливає. Хіба що на зручність застосування всередину. Концентрація лікарського компонента в кінцевому продукті різної міцності зазвичай однакова. Оптимальною міцністю настоянок вважають «горілчану» – вона і зберігається добре, і на смак прийнятна, особливо розведена в невеликій кількості води, як зазвичай і робиться.

За своєю суттю лікарські настоянки є концентратом лікувального препарату, який зручно зберігається і який можна заготовлювати про запас. Середній термін зберігання спиртових настоянок 40-60° – 2-3 роки.

Переваги лікарських настоянок повністю визначаються цілющими властивостями рослини в їх основі. Будь-які лікарські настоянки мають антисептичну дію через вміст не так основного лікарського компонента, як спирту. Він дезінфікує і знезаражує.

Явною перевагою настоянок порівняно з іншими формами вживання лікарських трав (наприклад, відварів і настоїв на воді) є невелика мірність. Замість склянки лікарського відвару для однакового ефекту достатньо прийняти пару крапель настоянки, розведеної ложкою води.

Що стосується недоліків спиртових настоянок, то необхідно розуміти, що хоч і розбавляють їх водою, це все ж спирт, а тому вони не рекомендуються до перорального прийому дітям і вагітним жінкам; спиртовими настоянками не слід зловживати і користуватися безконтрольно; спиртові настоянки краще не готувати самому, якщо немає впевненості в якості сировини або розуміння технології приготування.


На відміну від настоїв та відварів, наливок, лікерів, настойки є стійкою лікарською формою та може зберігатися тривалий час. Зберігають настойки у щільно закупорених контейнерах у захищеному від світла прохолодному місці або при кімнатній температурі.
Під час зберігання настойки. допускається утворення невеликого осаду за умови відсутності суттєвої зміни складу.

📌Домашні спиртові настоянки класифікуються так:

  • ▫️Гіркі. Такі напої настоюють на кісточках, кірках, травах та несолодких ягодах. Міцність готового продукту від 30 до 60 градусів.
  • ▫️Пряні. Основою таких напоїв є прянощі. Для досягнення яскравого аромату застосовується фільтрація чи ректифікація. Міцність – від 30 до 60 градусів.
  • ▫️Солодкі. Даний вид настоянок відрізняє невисока міцність – від 18 до 25 градусів та великий вміст цукру. Сировиною при приготуванні зазвичай є фрукти та солодкі ягоди. Обов'язковим є додавання цукру.


📌Основа будь-якої настоянки – лікувальна сировина та спирт. Спирт ефективно "витягує" всі корисні компоненти, наділяючи еліксир цілющою силою рослин.

✔️Рослинні настойки ділять на кілька груп, відштовхуючись від їхнього призначення:

🔺 Лікувальні. Саморобні тинктури популярні у народній медицині. Цілющі «витяжки» застосовують при шкірних захворюваннях, відхиленнях у серцевій, дихальній та травній системі, для зняття стресу та симптомів застуди. Дія настоянки визначається властивостями рослини.
🔺 Профілактичні. Трав'яні, плодові та квіткові екстракти тонізують організм, очищають тіло від токсинів, зміцнюють імунітет, надаючи омолоджуючу дію.
🔺Косметологічні. Рецепти природної краси для догляду за шкірою та волоссям.  

❕З лікарських рослин виходять настоянки з насиченим смаком та ароматом. Деякі напої вживають не з метою лікувальної терапії, а як аперитив.
❗️Лікувальний потенціал рослин невичерпний. Розуміючи дію трав, плодів та квіток, можна створити власну міні-аптечку.


Є невеликі хитрощі, які допоможуть зробити смак домашньої настоянки яскравішим. 
🔺Якщо основою напою є свіжі фрукти або ягоди, їх необхідно ненадовго помістити в морозилку. Кристали льоду порушують структуру клітин і таким чином фрукт чи ягода віддають більше соку. 
🔺 Щоб готова настоянка мала легкий смак карамелі, фрукти можна трохи обсмажити.
🔺Якщо хочете отримати більш насичений смак напою, то сміливо додайте більше основного продукту, на якому настоюєте.
🔺Що стосується цукру: краще не докласти і додати потім, ніж отримати надто солодкий напій, який не завжди можна збалансувати в потрібну сторону.
🔺Якщо робите настоянки традиційним методом у банці, то подбайте про те, щоб кришка закривалася герметично, і постарайтеся відкривати її якомога рідше до моменту повної готовності. Інакше ягоди або фрукти можуть покритись пліснявою.
❗️Краще до закінчення терміну  настоювання не відкривати банку зовсім❗️
🔺Беріть прозору тару – тоді зможете спостерігати за процесом.
🔺Перед тим, як покласти  ягоди  у ємність для настоювання, їх можна трохи заморозити. Це дозволить отримати більший обсяг соку.

Нижче подаємо рецепти виготовлення більшості із них  за рецептами старого Пішти патикароша  (Степана аптекаря)

🍋  ЛИМОННА НАСТОЙКА 🍋

 📝 ІНГРЕДІЕНТИ

🔸Лимон-1 шт
🔸Спирт від Спиртлюкс - 300 мл
🔸Вода - 400 мл

 📝 ПРИГОТУВАННЯ

🔹Лимон промиваємо в теплій воді і витираємо насухо.
🔹В скляну літрову банку заливаємо попередньо приготовлений 70% спирт.  
🔹І тепер найцікавіше - відступивши від верхівки лимона 1,5-2 см, проколюємо його голкою і простягаємо міцну нитку. Потім за допомогою дроту кріпимо лимон, так щоб той не торкався спирту, а між ними відстань не перевищувала 1 см.
🔹Тепер нашу ємність накриваємо кришкою і залишаємо в темному місці на два тижні при температурі 18-24 градуси.
🔹Через два тижні вливаємо в настойку воду. Не лякайтеся, вона спочатку стане каламутною, але через кілька днів знову посвітлішає, також можна додати трохи цукру або меду згідно вашим смаковим уподобанням.
🔹 Перед тим як зняти пробу, рекомендовано настоянку, витримати добу в прохолодному темному місці.

На цьому процес приготування домашньої, лимонної настойки завершено
приємного апетиту🥂

🍯 МЕДОВА НАСТОЙКА 🍯

📝ІНГРЕДІЕНТИ

(за рецептом Пішти патикароша)

🔸 Спирт 70%  від “СпиртЛюкс”   - 1000 мл

🔸 Мед - 500 г

🔸 Лимон - 1 половинка

🔸 Ваніль - 1 паличка

🔸 Імбир - 10-20 г

🔸 Вода - 600 мл

Вихід: 2000 мл   міцність:  34 %

 📝ПРИГОТУВАННЯ

🔹В каструлю з товстим дном виливаємо мед і воду, туди ж додаємо лимонний сік, паличку ванілі і скибочки імбиру. Каструлю встановлюємо на плиту, відтак її вміст на невеликому вогні доводимо до кипіння і варимо близько 3 хвилин. Після цього суміш накриваємо кришкою і залишаємо для охолодження на пів години.
🔹В охолоджену рідину з медом і спеціями додаємо спирт згідно вказаної рецептури, добре розмішуємо і виливаємо з каструлі в скляну банку (не менше 3 л). Ємність закриваємо кришкою і виносимо в тепле (25-30 С) місце, де вміст банки і буде настоюватися протягом двох тижнів.
🔹По закінчення цього часу настоянку проціджують через марлю або сито і обережно розливаємо в попередньо оброблені паром чисті пляшки.

🥃 Смачного!

🍇ВИНОГРАДНА НАСТОЙКА 🍇

📝 ІНГРЕДІЕНТИ

(за рецептом Пішти патикароша)
▫️ Спирт 70% від “СпиртЛюкс” - 1,5 л
▫️ Виноград - 1 трилітрова банка
▫️ Цукор - 75 грам (3 столові ложки)



📝 ПРИГОТУВАННЯ
◾️ Ягоди винограду відокремити від грон, помити, просушити і насипати в трилітрову банку.
◾️ Додати цукор
◾️ Залити вільне місце в банку спиртом від Спиртлюкс.
◾️ Щільно закрити кришкою, кілька разів добре струсити і поставити на 2-3 тижні в темне місце з кімнатною температурою. Раз в 3-4 дні струшувати вміст банки для кращого розчинення цукру.
◾️ Готову настойку профільтрувати через кілька шарів марлі і вати, потім розлити в пляшки і щільно закрити пробками.
🟢 В темному прохолодному місці термін зберігання - до 2-х років.

🍎ЯБЛУЧНА НАСТОЙКА🍎

📝ІНГРЕДІЕНТИ

(за рецептом Пішти патикароша)
🔹 Спирт 70% від “СпиртЛюкс” - 1 л
🔹 Яблука - 500 гр
🔹 Цукор - 500 гр
🔹 Вода - 1 л

📝ПРИГОТУВАННЯ
🔸Яблука миємо і просушуємо, шкірку очищуємо.
🔸Разрізаємо кожне яблуко на четвертинки, видаляємо насіння і серцевину.
🔸Шматочки яблук, які злишилися, нарізаємо як можна дрібніше.
🔸В скляну ємність складаємо яблука, заливаємо спиртом і щільно закриваємо кришкою. Відразу прибираємо в темне місце на 6-7 днів.
🔸На сьомий день готуємо цукровий сироп. З'єднуємо в сотейнику цукор і воду, доводимо до кипіння і проварюємо на мінімальному вогні близько 15 хвилин. Вимикаємо вогонь і залишаємо до повного охолодження.
🔸Дістаємо спиртову настойку і проціджуємо. Можемо використовувати для цього декілька шарів марлі.
🔸Проціджену настойку з'єднуємо з цукровим сиропом, кілька разів струшуємо пляшку і відправляємо її в холодильник на 1-2 доби.

✔️Настойка повністю готова, можемо подавати її до столу або зберігати в закритих пляшках у темному місці.


🍷 НАСТОЙКА З ЧОРНОЇ СМОРОДІНИ 🍷

📝ІНГРЕДІЕНТИ
🔸Спирт - 0,5 л
🔸Чорна смородина - 300 гр
🔸Цукор - 250 гр
🔸Вода - 400 мл

📝ПРИГОТУВАННЯ
🔹Ягоди помити, перебрати і кинути на друшляк, щоб стекла зайва волога.
🔹ВІдтак ягоди покласти в ємність для настоювання, 1: 2 обсягу повинна залишитися вільною.
🔹Добавити 0,5 л спирту, закрити і прибрати на сім днів.
🔹Коли настойка зі смородини за рецептом на спирту готова, профільтрувати її через марлю і розвести чистою водою.
🔹Добавити цукор за смаком.

🟢 Одеруємо напій міцністю приблизно 40 градусів. Вживати його рекомендується охолодженим.

🥃  НАСТОЙКА ІЗ ВОЛОСЬКИХ ГОРІХІВ 🥃

Лікувальна настоянка з волоського горіха!

📝ІНГРЕДІЕНТИ
(за рецептом Пішти патикароша)  
🔸Спирт 70% від “СпиртЛюкс” - 0.5 л
🔸Грецькі горіхи - 250 г
🔸Цукор - 25 г
🔸Вода - 30 мл

📝ПРИГОТУВАННЯ
🔹Наріжте зелені волоські горіхи (200 г) на четвертинки і помістіть в банку (1 л).
🔹Туди ж додайте промиті і обсушені перетинки волоського горіха (50 г).
🔹Залийте спиртом і залиште на 2 тижні в темному місці.
🔹 Процідіть настойку через кілька шарів марлі.
🔹Із цукру і води зробіть сироп. Додайте сироп до настойки, залиште на 2-3 дня.

🟤Готово✔️
Будьте здорові і щасливі!

🍷 КАЛИНОВА НАСТОЙКА 🍷

📝ІНГРЕДІЕНТИ
🔺Спирт - 200 мл
🔺Калина - 500 гр
🔺Вода - 280 мл
🔺Мед - 1 стол.л

📝ПРИГОТУВАННЯ
🔻Спирт розбавляємо з водою, виходимо з пропорції: на кожні 200 мл спирту беремо 280 мл води. Увага: важливо саме до води додавати спирт, а не навпаки.
🔻Ягоди калини перебираємо, миємо й обсушуємо.
🔻Беремо дволітрову ємність і кладемо туди нашу калину.
🔻Відтак кладемо столову ложку меду і заливаємо все це отриманим розчином спирту.
🔻Щільно закриту ємність слід зберігати в темному місці при кімнатній температурі протягом двох тижнів.
🔻Це настойка на ягодах, а ягоди обов'язково дадуть сік, тому міцність напою буде нижче 40 градусів.

✅Готовий напій виходить досить солодким. Смачного!

🍷МАЛИНОВА НАСТОЙКА🍷

📝ІНГРЕДІЕНТИ
🔺Спирт - 600 мл
🔺Малина - 1,3 кг
🔺Вода - 300 мл
🔺Цукор - 400 г

📝ПРИГОТУВАННЯ
▫️ Промиваємо і ретельно перебираємо малину.
▫️ Вимиту малину складаємо в чисту трилітрову банку.
▫️ Прямо в банку тиснемо малину за допомогою товкмачика або качалки. Це потрібно для того, щоб ягода пустила якомога більше соку.
▫️ Заливаємо ягоду спиртом.
▫️ Добавляем в напій кип'ячену воду кімнатної температури.
▫️ Закриваемо банку кришкою і залишаємо на сонячному місці на 2 тижні.
▫️ Через два тижні відкриваємо банку з наливкою і проціджуємо напій через два шари марлі.
▫️ Готовимо цукровий сироп. Для цього 400 г цукру заливаємо 100 мл гарячої кип'яченої води. Перемішуємо напій поки цукор повністю не розчиниться у воді.
▫️ Даємо цукровому сиропу охолонути і додаємо його в наливку.
▫️ Закриваемо наливку пластиковою кришкою і залишаємо ще на два тижні.
▫️ Через два тижні переливаємо наливку в пляшки або графини і зберігаємо в холодильнику.
🟣 Дл столу наливку подаємо в холодному вигляді.
Смачного!


🌱 МЯТНА НАСТОЙКА 🌱

⏳Час приготування - 10 днів

📝ІНГРЕДІЕНТИ
▫️Спирт - 0.5 л
▫️Мята - 35 г
▫️Цукор - 200 г
▫️Вода - 600 мл



📝ПРИГОТУВАННЯ

◾️Мяту засипати в банку і залити спиртом.
◾️Ставимо на сонячне підвіконня на 3 дні настоюватися.
◾️По закінчення потрібного часу рідину проціджуємо через ватно-марлевий фільтр.
◾️Готовимо простий, цукровий сироп.
◾️В гарячий сироп, повільно, постійно помішуючи, влити спиртово-м'ятний настій.
◾️Переліть суміш в ємність.
◾️Поставте в темне місце на 7 днів відстоятися при кімнатній температурі.
◾️Ще раз профільтрувати і зберігати в холодному місці.
✅Солодка ароматна настоянка готова! Додати кубики льоду і газовану воду і вийде чудовий літній коктейль. Зберігати настоянку в холодильнику.


🍊МАНДАРИНОВА НАСТОЯНКА 🍊

📝ІНГРЕДІЄНТИ
▫️Мандарини - 6-8 шт 
▫️Спирт - 200мл
▫️Вода - 300 мл
▫️Цукор за смаком

📝ПРИГОТУВАННЯ
◾️З вимитих і обсушених мандарин зняти цедру і залити її спиртом.
◾️Настоюємо в темному приміщенні при кімнатній температурі близько 12-14 днів. Бажано щодня струшувати ємність.
◾️Після закінчення зазначеного часу настоянку необхідно профільтрувати.
◾️Спробувати на смак. За бажанням додати цукор або зварити сироп: змішати в каструлі воду і цукор, довести до кипіння, проварити на слабкому вогні 4-5 хвилин, знімаючи піну. Перед вливанням охолодити сироп до кімнатної температури.
◾️Потім переливаємо настій в пляшку і залишаємо відпочити в прохолодному місці на тиждень.
✔️Зберігається до 3-х років.


🥃  ОБЛІПИХОВА НАСТОЯНКА  🥃

📝ІНГРЕДІЄНТИ
▫️Обліпиха - 2 стакана
▫️Спирт 96.6% - 0.3 л
▫️Вода - 0.25 л
▫️Цукор - 3 ст.л 

📝ПРИГОТУВАННЯ
🔸Ягоди обліпихи мають тонку шкірку, тому їх не потрібно ретельно мити, а слід просто опустити в воду і через 5 хвилин її злити.
🔸Після чого, всю обліпиху засипаємо в скляну ємність і за допомогою качалки, розчавлюємо їх.
🔸Потім, засипаємо три столових ложки цукру і гарненько все змішуємо.
🔸Далі, накриваємо марлею і відправляю на три дні в тепле місце для того, щоб обліпиха трошки побродила.
🔸Потім необхідно розвести спирт водою. Важливо: необхідно спирт лити у воду, а не навпаки.
🔸В отриманий настій заливаємо спирт розведений водою, закриваємо щільно кришкою і відправляю на один місяць для настоювання.
🔸Фільтруємо через ватний фільтр, даємо постояти пару днів.

✔️Настоянка з обліпихи в домашніх умовах готова, можна пригощати друзів, кликати рідних і починати дегустацію.


🥃 КЛАСИЧНА НАСТОЙКА З ІМБИРУ 🥃

📝ІНГРЕДІЄНТИ
🔸Корінь імбиру (свіжий) - 40-50 грам
🔸Спирт - 0.5 л
🔸Мед – 100 грамм
🔸Вода - 0.5 л

📝ПРИГОТУВАННЯ
🔹Помити корінь під проточною водою, почистити.
🔹Перетерти імбир на тертці або подрібнити м'ясорубкою. Скласти в банку для настоювання.
🔹Потім необхідно розвести спирт водою.
🔹В банку з імбиром залити спирт розведений водою.
🔹Закрити банку кришкою, перенести на 10-14 днів в темне місце з кімнатною температурою. Раз в 2-3 дня струшувати.
🔹Готову імбирну настоянку процідити через марлю. Щоб напій став прозорим його можна додатково профільтрувати через вату.

✔️Розлити в пляшки для зберігання, герметично закрити. Термін придатності - до 2-х років.


🥃 НАСТОЯНКА З РОДЗИНОК 🥃

📝ІНГРЕДІЄНТИ
🔸Ізюм - 150 гр
🔸Спирт - 0.2 л
🔸Мед – 30-50 гр
🔸Вода - 0.3 л

📝ПРИГОТУВАННЯ
▫️Ізюм та мед скласти в банку для настоювання.
▫️Потім необхідно розвести спирт водою.
▫️В банку з ізюмом та медом  залити спирт розведений водою.
▫️Банку щільно закрити кришкою і перенести в темне місце з кімнатною температурою.
▫️Настоювати 7 днів, раз на добу струшувати банку.
▫️Профільтрувати настойку через 2-3 шари марлі, добре віджати м'якоть. При бажанні додатково підсолодити.
▫️Розлити напій в пляшки, герметично закрити.

🔶Перед вживанням витримати напій в холодильнику 2-3 дні для стабілізації смаку.


🍷 НАСТОЯНКА З ЧОРНОСЛИВУ  🍷 

📝ІНГРЕДІЄНТИ
🔺Чорнослив – 400 гр
🔺Спирт - 0.2 л
🔺Вода - 0.3 л
🔺Мед - 200 гр
🔺Ванілін - 1 щіпка

📝ПРИГОТУВАННЯ
▫️Розтопити мед і змішати його з чорносливом і ваніліном в скляній трилітровій банці
▫️Також потрібно спирт розвести водою.
▫️В банку з чорносливом залити спирт розведений водою.
▫️Закупорити і поставити настоюватися в темне місце на 10 днів.
▫️Далі, напій дуже ретельно відфільтрувати, розлити по пляшках темного скла, герметично їх закупорити і відправити на зберігання в підвал або холодильник.

📌На цьому етапі настоянка готова, приємного апетиту.


🍷 НАСТОЯНКА З ШИПШИНИ 🍷 

📝ІНГРЕДІЄНТИ
🔺Шипшина - 700 гр
🔺Спирт - 300
🔺Вода - 200
🔺Цукор - 300 гр

📝ПРИГОТУВАННЯ
▫️Ягоди укладаються в банку шарами, кожен шар потрібно посипати цукром, ємність заповнюється доверху, закривається і кілька разів гарненько струшується.
▫️Шипшина з цукром повина постояти днів 10 в темному місці. Сенс в тому, щоб цукор витягнув з ягід весь сік.
▫️Коли весь цукор розчинився - все, що залишилося, заливається спиртом, який попередньо розведений водою.
▫️Настоювання має тривати мінімум 2 тижні, можна більше, після цього алкоголь зливається і фільтрується.
▫️Далі шипшину можна повторно залити спиртом з водою, вже без цукру - тоді наш напій вийде менш солодким, але більш насиченим і міцним. Цього разу настоянку потрібно витримувати довше - мінімум тижні три, краще - місяць, потім її потрібно буде злити і відфільтрувати.
▫️Обидва напої з'єднуються. Готові настоянці потрібно дати гарненько відпочити, як можна довше, але мінімум - тиждень.

🍷НАСТОЯНКА З ГОРОБИНИ 🍷

📝ІНГРЕДІЄНТИ
🔺Ягоди горобини - 1 кг
🔺Спирт - 500 мл
🔺Вода - 500 мл
🔺Цукор - 250 гр

📝ПРИГОТУВАННЯ
▫️Горобину перебираємо, прибираємо зіпсовані ягоди, гребені і інше сміття. Потім миємо її і трохи просушуємо паперовими рушниками.
▫️Вимиту і трохи просушену горобину укладаємо шарами в скляний бутель відповідного розміру, чергуючи з цукром.
▫️Потім необхідно розвести спирт водою.
▫️Підготовлені плоди заливаємо спиртом, який розведений водою та залишаємо на три тижні в темному і прохолодному приміщенні.
▫️Готову горобинову настойку проціджуємо і розливаємо по пляшках.
✔️Перед дегустацією бажано витримати напій ще пару тижнів.



🥃 ГАРБУЗОВА НАСТОЯНКА  🥃

У сезон гарбузів, коли врожай зібраний, пироги зроблені, а гарбузів все ще багато, можна приготувати смачні настоянки. Це просто та нескладно.

📝ІНГРЕДІЄНТИ
🔸Гарбуз - близько 1 кг
🔸Спирт - 300 мл
🔸Вода - 500 мл
🔸Мед - 1 столова ложка

📝ПРИГОТУВАННЯ
▫️Очищаємо гарбуз від шкірки та кісточок, нарізаємо її скибочками за розміром приблизно 5х5 см.
▫️Отримані шматочки складаємо в банку та додаємо мед.
▫️Далі необхідно розвести спирт водою.
▫️Інгредієнти заливаємо спиртом, який розведений водою і залишаємо отриману суміш на 2 тижні в темному місці, не забуваючи її час від часу збовтувати.
▫️Після закінчення терміну, рідину потрібно профільтрувати і знову залишити  на тиждень в темному місці, причому вже не струшуючи.
▫️По завершенні періоду повинен утворитися щільний осад, що з важкістю фільтрується. Верхні шари потрібно злити, а потім додатково профільтрувати за допомогою ватного фільтра. Осад також можна піддати фільтрації та отриману рідину злити до основної.



🍷АРОМАТНА  ГРАНАТОВА НАСТОЯНКА 🍷
📌Гранат – дуже корисний плід. У ньому міститься близько 15 амінокислот, п'ять із яких є незамінними. Крім того, у плодах багато вітамінів К, С, В9 та В6, а також мінералів: калію, міді та фосфору.

📝ІНГРЕДІЄНТИ
🔺Гранат - 7 шт
🔺Спирт - 0.5 л
🔺Вода - -0.5 л
🔺Паличка кориці - 1шт
🔺Цедра лимону - 1 шт
🔺Цукровий сироп - 250-300мл

📝ПРИГОТУВАННЯ
▫️З гранатів необхідно витягнути всі зерна і видавити сік.
▫️Лимон обдаємо окропом і потім знімаємо цедру за допомогою дрібної тертки.
▫️Далі необхідно розвести спирт водою.
▫️Потім гранатовий сік, спирт розведений водою, цедру лимона та корицю перекладаємо у скляну ємність і залишаємо на 25 днів у прохолодному місці.
▫️Через 25 днів напій пропускаємо через фільтр та розливаємо по пляшках.
▫️Якщо хочете трохи підсолодити напій, зваріть простий цукровий сироп, охолодіть його до кімнатної температури і змішайте його з настоянкою.

✔️Зберігати готовий напій у прохолодному місці не більше 2-3 місяців.


🥃 ДОМАШНЯ НАСТОЯНКА З ХУРМОЮ ТА АПЕЛЬСИНАМИ 🥃

📝ІНГРЕДІЄНТИ
🔺Хурма - 4-5 шт (середніх)
🔺Апельсини - 3 шт
🔺Спирт - 500 мл
🔺Вода  - 500 мл
🔺Цукор - 200 гр

📝ПРИГОТУВАННЯ
▫️Апельсини ошпарити окропом, промити в проточній воді, потім витерти насухо і за допомогою ножа зняти цедру.
▫️Хурму помити, очистити від шкірки, нарізати м'якоть кубиками 4-6 см.
▫️Скласти шматочки хурми в скляну ємність, додати апельсинові шматочки, які попередньо потрібно розрізати на 2-3 частини, і цедру. Всипати цукор, закрити ємність, кілька разів струсити для перемішування.
▫️Залишити банку в теплому місці на 2-3 дні, поки весь цукор не перетвориться на сироп.
▫️Далі необхідно розвести спирт водою.
▫️Додати алкоголь, перемішати, герметично закрити та настоювати 15 днів у темному приміщенні. Раз в 2-3 дні струшувати.
▫️Готову домашню настойку на хурмі процідити через кілька шарів марлі. М'якіш сильно не віджимати, а дати стекти самопливом. Для отримання повної прозорості профільтрувати через вату чи фільтр для кави.


🥃 ДОМАШНЯ НАСТОЯНКА НА ФІНІКАХ 🥃

📌Для приготування потрібні стиглі, сухі фініки зі зморшками на шкірці, але без пошкоджень. 

📝ІНГРЕДІЄНТИ
▫️Фініки  - 250 гр
▫️Спирт - 300 мл
▫️Вода - 200 мл
▫️Гвоздика – 2 бутони (за бажанням)
▫️Ванільний цукор - на кінчику ножа (за бажанням).

📝ПРИГОТУВАННЯ
🔸З фініків видалити кісточки, але не викидати їх.
🔸М'якуш і кісточки скласти в ємність для настоювання. Додати гвоздику та ванільний цукор.
🔸Далі необхідно розвести спирт водою.
🔸Влити алкогольну основу, перемішати.
🔸Герметично закрити. Перенести ємність у темне місце із кімнатною температурою.
🔸Через 3 дні видалити кісточки та гвоздику.
🔸Настоювати ще 12 днів, раз на добу струшуючи.
🔸Процідити домашню фінікову настойку через марлю чи сито, м'якоть добре віджати. Спробувати напій на смак, за бажанням підсолодити медом (переважно) або цукром.

✔️Розлити у пляшки для зберігання, герметично закрити. При появі каламутні або осаду на зберіганні профільтрувати через вату.


🥃НАСТОЯНКА  З СУШЕНИХ ЯБЛУК ТА ІМБИРУ🥃 

📝ІНГРЕДІЄНТИ
▫️Яблука сушені – 2 склянки
▫️Корінь імбиру – 50 г
▫️Родзинки – 2 ст. л.
▫️Мед – 1 ст. л.
▫️Спирт - 500 мл
▫️Вода - 500 мл

📝ПРИГОТУВАННЯ
🔸Сушені яблука добре промиваємо у воді кімнатної температури.
🔸Імбир нарізаємо маленькими шматочками.
🔸Далі необхідно розвести спирт водою.
🔸У скляну тару кладемо яблука, родзинки, імбир та заливаємо спиртом, який попередньо розведений водою, щільно закриваємо. Даємо настоятися 30 днів у прохолодному місці.
🔸Через місяць настойку необхідно профільтрувати через саморобний або покупний фільтр, додати мед і настоятися ще 7 днів.
🔸Готову яблучну настойку переливаємо у скляні пляшки та зберігаємо у холодильнику.






Список рослинної сировини, яка використовується із лікувальною метою також у настоях, екстрактах, наливках та лікерах із засиланням на вікіпедію.

Аніс звичайний Anisum vulgare вiдхаркувальний, антисептичний, протизапальний засіб
Барбарис звичайний Berberis vulgaris L. заспокiйливий, протизапальний, жовчогiнний, кровоспинний та сечогiнний засіб
Береза бородавчаста Betula pendula жовчогiнний, сечогiнний, протизапальний, антиатеросклеротичний, спазмолiтичний, ранозагоювальний, протигрибковий засіб
Брусниця (листя) Vaccinium vitis-idaea Антисептична й протизапальна дія, сечогінний і дезинфікуючий засіб
Бузина чорна (суцвіття) Sambucus nigra потогінний і сечогінний засіб
Волошка синя Centaurea cyanus жовчогiннi, дезинфiкуючi, протизапальнi, спазмолітичні, сечогiннi властивості
Гвоздика дельтоподібна Dianthus deltoides болетамувальнi, кровоспиннi, протизапальнi властивостi
Герань Роберта Geranium robertianum запальні процеси шлунково-кишкового тракту, злоякісні пухлини
Глід колючий Crataegus oxycantha препарати глоду проявляють кардiотонiчну, седативну, десенсибiлiзуючу активнiсть
Горобина чорноплідна Aronia melanocarpa гiпотензивний, спазмолiтичний, протизапальний, капiлярозмiцнюючий, жовчогiнний засіб
Деревій звичайний Achillea millefolium апетитний засіб, при порушенні обміну речовин, а також кровоспинний і потогінний
Звіробій звичайний Hypericum perforatum в’яжучий, протизапальний і тонізуючий засіб
Золототисячник Centaurium erythrаea протизапальний, кровоспинний, болетамувальний засіб, посилення апетиту
Калина звичайна Viburnum opulus кровоспинний, в’яжучий, заспокiйливий, сечогiнний засіб
Лимонник китайський Schizandra chinensis препарати лимонника стимулюють центральну нервову систему, пiдвищують розумову i фiзичну працездатнiсть, пiдвищують стiйкiсть органiзму до несприятливих умов, регулюють кровообiг, посилюють гостроту зору
Липа серцелиста Tilia cordata гіпотензивний, потогiнний, сечогiнний, жовчогiнний, протизапальний, седативний, болетамувальний засіб
Медунка лікарська Pulmonaria officinalis протизапальний, в’яжучий, жовчогінний, гепатопротекторний, гіпотензивний, сечогiнний засіб
Меліса лікарська Melissa officinalis гепатопротекторний, протиспастичний, спазмолiтичний, седативний, протизапальний, бактерицидний, протипухлинний засіб, та стимулююча дiя на шлунково-кишковий тракт
М’ята Mentha дезинфікуючий і протизапальний засіб
Нагідки лікарські Calendula officinalis протизапальний, бактерицидний, гiпотензивний, гепатопротекторний, ранозагоювальний, спазмолiтичний, сечогiнний засіб
Ожина сиза Rubus caesius в’яжучий, протизапальний, бактерицидний, ceчогінний, седативний, гiпотензивний, противiрусний, спазмолiтичний, жарознижувальний засіб
Ромашка лікарська Chamomilla recutita жовчогінна, збуджує апетит, знiмає спазми мускулатури шлунково-кишкового тракту, проявляє болетамувальнi, заспокiйливi властивостi
Солодка гола (корінь) Glycyrrhiza glabra відхаркувальний, протизапальний, спазмолітичний, сечогінний, антигістамінний, протиалергічний, антибіотичний засіб
Суниці лісові (листя і квіти) Fragaria vesca покращення травлення, сечогiнний, жовчогiнний, антимiкробний, протизапальний, цукровознижувальний засіб
Терен звичайний Prunus spinosa вяжучий, жовчогінний засіб
Цмин пісковий Helichrysum arenarium спазмолiтичний, антибактерiальний, протизапальний, сечогiнний засіб
Чебрець Thymus serpiyllum антибактерiальний, заспокiйливий, спазмолітичний, знеболюючий, вiдхаркувальний засіб
Чорниця звичайна Vaccinium myrtillus антисептичний, в’яжучий, протизапальний, сечогiнний, жовчогiнний, спазмолiтичний засіб
Шавлія лікарська Salvia officinalis в’яжучий, протизапальний, дезинфiкуючий, вiдхаркувальний, естрогенний засіб
Шипшина Rosa majalis протицинготний, антисклеротичний, протизапальний, антиоксидантний засіб
Ялівець звичайний (гілки з плодами) Juniperus communis дезинфiкуючий, відхаркувальний, протизапальний засіб

Немає коментарів:

Дописати коментар