Перстач (калган) корінь

Корінь калгану багаторічна трав'яниста рослина, зустрічається на всій території України, частіше в Поліссі, Карпатах, рідше в Лісостепу. Зростає на лісових галявинах, галявинах, вирубках, вологих і болотистих луках.

  • З лікувальною метою використовують кореневища. Заготовлюю їх навесні або восени. Сировину сушать під навісом, розстилаючи тонким шаром.
  • Перстач має протизапальну, відхаркувальну, заспокійливу, ранозагоювальну, жовчогінну та в'яжучий дію.

Відвар головним чином застосовують як протизапальний, в'яжучий засіб при проносах, дизентерії, гастриті, виразці шлунка і дванадцятипалої кишки, шлунково-кишкових кровотечах, як жовчогінний при захворюваннях печінки, гепатитах, жовчнокам'яній хворобі, при блювоті, шлункових кольках, спазмах. Добре приймати відвар кореневища перстачу в молоці.
  • При простудних захворюваннях лапчатку застосовують всередину, а також для полоскань. При ангіні, запаленні слизової оболонки порожнини рота, зіву, кровоточивості ясен, цинзі нею полощуть рот і горло. Як відхаркувальний засіб її приймають при бронхіті, кашлі, бронхіальній астмі, туберкульозі і емфіземи легенів.
  • Перстач застосовують для спринцювання при трихомонадному кольпіті, всередині - при маткових кровотечах. З міцного відвару роблять примочки при ранах, ударах, контузії, тріщинах шкіри рук, ніг, губ, опіках, обмороженнях, екземі.
  • Рани, опікові поверхні, обмороження, ураження шкіри при екземі можна посипати порошком з кореневища перстачу.
  • Настоянку перстачу в розведеному вигляді використовують для полоскань, для зрошення ранових поверхонь, розтирань при захворюваннях суглобів, ревматизмі, подагрі.
  • Маззю змащують тріщини на шкірі. Відвар рослини при прийомі всередину звужує судини, знижує проникність капілярів, діє як кровоспинний засіб. Тому при гіпертонії препарати перстачу слід приймати з особливою обережністю.

Немає коментарів:

Дописати коментар